Uszczelnienie połączeń pracujących w wysokiej temperaturze

Wszelkiego rodzaju uszczelnienia techniczne mają za zadanie nie dopuścić do opuszczenia przez ciecz układu, który tą ciecz transportuje. Takie uszczelnienia występują niemal w każdym rodzaju maszyn z układem smarowania, a także podczas transportu cieczy w systemach rur przesyłowych. Podstawą tych układów jest właściwe dobranie odpowiedniej uszczelki.

Uszczelka wysokotemperaturowa z silikonu

uszczelki silikonowe wysokotemperaturoweKażda uszczelka jest wykonana z miękkiego materiału, a przynajmniej miększego niż materiał otaczający uszczelkę, dzięki czemu uszczelki mogą się po ściśnięciu zagłębić w mikroskopijne szczeliny struktury połączenia. Nawet miedziane uszczelki, chociaż wydają się twardym materiałem, spełniają tą zasadę ponieważ są miększe niż stal, którą uszczelniają. Najpopularniejsze są jednak uszczelki gumowe i wykonane z silikonu. Można nimi uszczelnić niemal wszystkie połączenia. Trzeba jednak zwrócić uwagę na wiele elementów odnośnie charakteru pracy połączenia, szczególnie temperatury. Wiele maszyn pracuje w naprawdę wysokich temperaturach i zwykła guma może się w takich warunkach stopić. W takich przypadkach doskonale sprawdzają się uszczelki silikonowe wysokotemperaturowe odporne na określony zakres temperatur. W tych uszczelkach wykorzystuje się zwykle silikon wysokotemperaturowy, taki sam jak ten w tubkach. Dzięki temu nawet wiele stopni Celsjusza w danym połączeniu nie jest w stanie zniekształcić uszczelki tak, aby była ona niefunkcjonalna.

Na opakowaniach uszczelek widać dokładnie zakres pracy w jakiej mogą one pracować. Trzeba na to zwrócić uwagę podczas ich zakupu. Poza tym znajdują się tam także inne parametry uszczelki i uwagi, z jakimi cieczami nie powinna mieć ona żadnego kontaktu. Wiele płynów niszczy gumę, a przecież nie o to tutaj chodzi, aby uszczelka została zniszczona.