Solidne folie do budowy tunelu

Uprawa niektórych gatunków kwiatów, albo warzyw wymaga od nas nieco więcej wysiłku. Wynika to przede wszystkim z faktu, że zwłaszcza młode sadzonki mogą być bardzo wrażliwe na zmienne warunki pogodowe, a także na zbyt niską temperaturę. Z tego też powodu w początkowej fazie uprawia się je pod tunelami foliowymi.

Budowa tunelu ogrodniczego z folii

ogrodowe folie tuneloweBudowa takiego tunelu nie jest wbrew pozorom bardzo trudna. Konieczne jest jednak zakupienie odpowiednich materiałów. Jednym z nich może być między innymi specjalna folia. Folię tą powinniśmy umieścić na skonstruowanym wcześniej stelażu. Może być on wykonany z różnego typu materiałów. Jednym z bardziej polecanych jest metal. Metalowe słupki do tuneli oraz ogrodowe folie tunelowe bez trudu zakupimy w sklepach ogrodniczych. Warto przed dokonaniem zakupu dokładnie policzyć ilość niezbędnego materiału. Ważne jest, aby dany tunel przykrywał bardzo dokładnie całą powierzchnię upraw. Zapewni to roślinom optymalne warunki do rozwoju i uchroni przed działaniem przymrozków. Dodatkowo warto jest zweryfikować, czy tunel, który już wybudowaliśmy jest szczelny. W przeciwnym wypadku rośliny mogą nie być odpowiednio zabezpieczone. Właśnie z tego powodu folie tunelowe są odpowiednio mocne. Muszą one być na tyle wytrzymałe, aby nie ulec łatwemu uszkodzeniu na skutek działania warunków atmosferycznych. Bardzo częstą przyczyną uszkodzeń tuneli foliowych jest silny wiatr.

Wiąże się to jednak przede wszystkim z małą stabilnością samego tunelu jako konstrukcji. Z tego też powodu powinniśmy pamiętać o tym, aby wykonywać go w sposób trwały. Słupki powinny być mocno osadzone w ziemi, a folia powinna odpowiednio zasłaniać całą powierzchnię tunelu. Uchroni to przed podwiewaniem całej konstrukcji na skutek przedostawania się pod spód wiatru.