Jak przebiega leczenie boreliozy?

Dane statystyczne mówią, że każdego roku na boreliozę choruje około kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Przeważnie zakażają się one poprzez ukąszenie kleszcza, gdyż te małe zwierzątka z rodziny pajęczaków, są najczęściej jej nosicielami.

Ile trwa leczenie boreliozy?

badanie borelioza cenaNa temat boreliozy są podzielone opinie, ponieważ z jednej strony się słyszy, że jest to bardzo groźna choroba, a z drugiej, że wystarczy podać antybiotyk i po chorobie nie ma śladu. W obu przypadkach jest nieco prawdy, ponieważ borelioza jest groźna, ale dla osób, u których postawiono właściwą diagnozę bardzo późno. Trzeba mieć na uwadze, że jedynie u około trzydziestu procent osób ukąszonych przez zakażonego kleszcza, pojawiają się książkowe objawy, czyli rumień w miejscu ugryzienia. W pozostałych przypadkach objawy mogą, ale nie muszą się pojawić od razu. Bywa, że dopiero po wielu miesiącach, zakażona osoba zaczyna się nagle źle czuć i dopiero przypadkiem odkrywa się, że jest to borelioza. Dlatego też tak ważna jest obserwacja swojego ciała i szybka reakcja. Jeżeli interesuje nas badanie borelioza cena jego wynosi około sto czterdzieści złotych, a wyniki są podawane po siedmiu dniach. To obecnie jedyny, skuteczny sposób na wykrycie boreliozy, ponieważ obawy są bardzo ogólne, a typowe dla tej choroby, występują zdecydowanie za rzadko. Jeżeli chodzi o badanie pod kątem boreliozy, to można je wykonać bezpłatnie, jeżeli posiada się skierowanie od lekarza internisty, gdyż na tej podstawie jest ono refundowane przez NFZ.

Warto wiedzieć, że borelioza jest chorobą bakteryjną, zatem jej leczenie się odbywa za pomocą odpowiednich antybiotyków. Przeważnie trwa ono od dwóch do pięciu tygodni i daje aż dziedzięćdziesięcioprocentową skuteczność, jeżeli leczenie będzie wcześnie zaczęte.