Gospodarowanie odpadami niebezpiecznymi w systemie BDO

Obecna polityka gospodarki odpadami jest już na takim etapie, że kontroluje się każdy etap jaki odpad musi pokonać od osoby go wytwarzającej, a na osobie która będzie odpad neutralizowała. Powstała nawet specjalna baza danych BDO, w której musimy na bieżąco rejestrować wszelkie dostępne odpady, jakie posiadamy i opisywać co z nimi robimy.

Firmy transportujące odpady z zezwoleniem i wpisem BDO

niezbędne zezwolenie na transport odpadów a wpis do bdoOdpadów nie można od tak po prostu składować i robić z nimi co się chce. Takie postepowanie bardzo szybko prowadziłoby do nadużyć w tym zakresie. Odpady należy rejestrować i neutralizować je za pośrednictwem firm, które mają do tego odpowiednie zezwolenie i środki. Nawet transport odpadów nie może się odbywać środkami innymi niż podmiotów, które posiadają odpowiednie zezwolenie. Firmy, które mają zamiar przewozić i utylizować odpady muszą uzyskać odpowiednie pozwolenie administracyjne na taką działalność, a także wpis w BDO. Trzeba tutaj podkreślić, że niezbędne zezwolenie na transport odpadów a wpis do bdo muszą się pokrywać pod względem rodzaju odpadów jakie dana firma może przetwarzać. Nie może być tak, że firma uzyskała pozwolenie na utylizację plastiku, a w BDO widnieją zużyte oleje. Należy na to zwrócić uwagę podczas przekazania firmie naszych odpadów, gdyż w przypadku uchybień my również poniesiemy konsekwencje. Na szczęście system nie pozwoli nam przekazać odpadów niewłaściwej kategorii nieodpowiedniej firmie.

Powstanie ogólnopolskiego systemu BDO wyszło na dobre pod względem kwestii ochrony środowiska. Dzisiaj już trudno jest pozbyć się odpadów byle gdzie ponieważ muszą być one rejestrowane w systemie. Wszelkie uchybienia są surowo karane, a firmy są zobligowane do użytkowania tego systemu. Poszczególne niedoskonałości systemu były naprawiane i dzisiaj ten system działa już naprawdę nieźle.