Jaką skuteczność ma wariograf?

Chyba każdy z nas słyszał o wariografie, który popularnie jest nazywany wykrywaczem kłamstw. Jest to urządzenie wynalezione wiele lat temu, ale dzięki ciągłym unowocześnieniom jest stosowane do dziś i ma wysoką skuteczność.

Gdzie prowadzone są badania wariograficzne?

badanie wariografem skutecznośćW życiu codziennym każdy z nas uczy się rozpoznawać oszustwo na wiele sposobów. Jedni robią to lepiej, a inny znacznie gorzej, ale przede wszystkim wynika to ze świadomości reakcji ciała i jego mowy niewerbalnej oraz znajomości psychologii. W wielu sytuacjach nasze zachowanie jest przewidywalne, dlatego znając odpowiednie schematy, możemy łatwo rozpoznawać osoby szczere i nieszczere względem nas. W ważnych dla nas sprawach można sięgać po specjalistyczną pomoc jaką jest badanie wariografem skuteczność jego jest określana na poziomie około dziewięćdziesięciu kilku procent. Choć sam wariograf został opatentowany wiele dekad temu, to ciągle korzystają z niego sądy, prawnicy. małżonkowie czy korporacje. Badania poligraficzne są wykonywane w Instytucie Badań Wariograficznych, który znajduje się w Warszawie, ale posiada także dwadzieścia siedem oddziałów terenowych w całym kraju, gdzie również można je wykonać. Są one realizowane w ciągu jednego dnia, łącznie z podaniem wyników. Przede wszystkim w trakcie badania jest się podłączonym czujnikami do wariografu, który rejestruje reakcje fizjologiczne  takie jak nadmierna potliwość skóry czy przyśpieszone bicie serca, na bodźce zewnętrzne. Na końcu wyniki są analizowane i interpretowane przez testera.

Tak wysoka skuteczność badania wariograficznego w dużej mierze zależy od sposobu prowadzenia badania i też osoby, która je przeprowadza. W Instytucie pracują testerzy z odpowiednimi certyfikatami i dużym doświadczeniem, dlatego możemy mieć pewność rzetelności wyniku.