Wybór odpowiedniego wapna do uprawy

Każda uprawa potrzebuje odpowiedniego wsparcia nawozów, aby rosnąć dobrze. Musimy jednak pamiętać o tym, byśmy dawali glebie brakujących jej minerałów, a nie przypadkowych mieszanek. Dodatkowo, gdy nawozimy wapniem musimy wiedzieć, że po nim należy odczekać kilka tygodni, by skorzystać z innego nawozu. To bardzo istotne kroki.

Odpowiednie nawożenie uprawy rolnej i domowej

nawóz wapniowy granulowanyAbyśmy mogli cieszyć się udanym wzrostem roślin oraz obfitymi plonami musimy zadbać o minerały znajdujące się w glebie. Najważniejsze jest jednak to, abyśmy utrzymali pH gleby obojętne bądź lekko alkaliczne. Kwasowe odczyny nie służą funkcjom fizjologicznym naszych roślin, przez co rosną wątłe i mogą nawet nie obradzać. Dlatego należy stosować w okresie późnego lata bądź jesieni nawóz wapniowy granulowany, tlenkowy bądź węglanowy. Pamiętajmy też, iż mowa tutaj o czasie po wegetacji naszych roślin. Jaki nawóz wybrać? Tlenkowy, gdy mamy do czynienia z uprawą dużą oraz profesjonalną, która charakteryzuje się glebą ciężką. Ważne jest też mieszanie nawozu z glebą w dni bezwietrzne, gdyż bardzo się pyli. Węglanowe nawozy spiszą się, gdy prowadzimy własny ogród na prywatne potrzeby. Nada się do gleb lekkich oraz ciężkich. Musimy jedynie regularnie nawozić podłoże, ponieważ dopiero po jakimś czasie otrzymamy maksimum możliwości tego produktu, jednak efekt ten utrzyma się bardzo długo. Dobierzmy odpowiedni nawóz do potrzeb, które są dla nas najważniejsze.

Dobierając nawóz wapienny do naszej gleby zwróćmy uwagę przede wszystkim na to czy jest to gleba lekka, czy ciężka. Ważne też jest to czy mamy do czynienia z uprawą profesjonalną albo domową. Nie zapominajmy też o dostosowywaniu dawek nawozu do odczynów pH naszej gleby. W innym przypadku możemy dać produktu za dużo.