Ogrodzenia tymczasowe na placu budowy – czy są koniecznością?

Już na etapie wstępnego planowania budowy warto mieć na uwadze, że przepisy prawa budowlanego jasno mówią o konieczności odpowiedniego zagospodarowania oraz ogrodzenia terenu budowy. Samo ogrodzenie powinno mieć minimum 1,5 metra wysokości. Na zabezpieczenie obszaru budowy decydujemy się jednak nie tylko z powodu narzuconych przepisów.

Rodzaje tymczasowych ogrodzeń budowlanych

ogrodzenia budowlane tymczasoweDzięki odpowiedniemu odgrodzeniu placu budowy wszelkiego rodzaju maszyny budowlane, sprzęt oraz narzędzia są zabezpieczone przed kradzieżą. Ponadto ogrodzenie jasno informuje przechodniów, że osoby postronne nie mogą znaleźć się po drugiej stronie ogrodzonego terenu. Najczęstszym sposobem na zabezpieczenie określonego obszaru są ogrodzenia budowlane tymczasowe, które mogą występować pod różną postacią. Różnice pomiędzy nimi możemy zaobserwować głównie w samej konstrukcji. Możemy podzielić je na ogrodzenia budowlane ażurowe oraz pełne ogrodzenia budowlane. Pierwsze z nich są najpopularniejszym wyborem w większości prac budowlanych na otwartym terenie. Składają się one z ocynkowanych przęseł, a sam montaż ich przebiega niezwykle sprawnie. Ze względu na to są niezwykle praktyczne, a demontaż i przeniesienie ich na inny obszar zajmuje niewiele czasu. Z kolei pełne ogrodzenia budowlane stosowane są najczęściej w przypadku komercyjnych inwestycji. Są one znacznie solidniejsze od poprzednich, a ich konstrukcja składa się ze stalowej ramy oraz umieszczonej w niej blachy trapezowej. Są one skutecznym zabezpieczeniem zarówno przed osobami niepowołanymi, ale również przed zanieczyszczeniami.

Wiele osób przed przystąpienie do jednorazowej inwestycji budowlanej kupuje w tym celu specjalnie ogrodzenia tymczasowe. Jednak jak sama nazwa wskazuje przyjdzie moment, kiedy zostaną one zdemontowane. Jeśli więc nie planujemy użyć ich ponownie znacznie lepszym rozwiązaniem będzie ich wynajem