Co jest ważne przy zakupie mebli dziecięcych?

 

Urządzając pokój dziecięcy, nie możemy zapomnieć o wszystkich potrzebach i oczekiwaniach naszej pociechy, która w tym jednym pomieszczeniu będzie prowadziła praktycznie całe gospodarstwo domowe. Wszystko musi być w odpowiednim rozmiarze, wytrzymałości i musi spełniać się w wielu rolach.

Stolik, który stał się namiotem

stolik z krzesełkamiPrzy wyposażeniu pokoju naszej pociechy, w pamięci musimy mieć wszystkie zachowania naszego dzieciństwa i to, że nawet, jeśli wydaje nam się, że dany mebel będzie zbędny i nieużyteczny dla malucha, on może mieć zupełnie inny pogląd na ten temat. Oczywistym jest, że małej dziewczynce przyda się stolik z krzesełkami, przy którym, jak zostaje to nam pokazane w rozlicznych filmach, posadzi swoje lalki, misie i tatę, po czym uraczy wszystkich gości wyimaginowaną herbatką. Ale czy ten mebel sprawdzi się w przypadku chłopięcego pokoju dziecięcego? Pierwsza nasza myśl podsuwa nam odpowiedź negatywną, ale… Czy chłopcy nie kochają samochodów? A czy samochody nie poruszają się po trudnych warunkach drogowych takich jak stroma skarpa skonstruowana z nogi stolika? Pamiętajmy też, że narzucając koc na stolik i wspierając go po bokach dodatkowo krzesłami, można skonstruować fort, do którego nie dostanie się żaden dorosły ze swoim „czas do łóżka”. Dla małego chłopca pozornie niewielki stolik może stać się pretekstem do budowy całego świata, który będzie pierwszym samodzielnym miejscem, ponieważ rodzice się doń nie zmieszczą.

Dlatego też, wybierając meble do pokoju dziecięcego, nie kierujmy się stereotypami, a raczej praktycznymi informacjami na temat zachowania naszego potomka i jego oczekiwań. Nie bójmy się konsultować zakupów z dzieckiem, wysłuchując jego opinii i przy okazji dodatkowo ucząc go kwestii pieniędzy i ich przeznaczania.