Główne objawy uzależnienia od alkoholizmu

W Polsce problem alkoholizmu dotyczy przede wszystkim osób powyżej 15 lat. Szacuje się, że aż 4,4% tej populacji to ludzie uzależnieni od alkoholu. Jednak samo picie alkoholu wcale nie świadczy o uzależnieniu od etanolu. Ogólnie uważa się, że muszą wystąpić co najmniej trzy objawy uzależnienia, by móc powiedzieć, że dana osoba jest alkoholikiem.

Picie alkoholu w celu uniknięcia objawów zespołu abstynencyjnego 

leczenie alkoholizmuWarto wiedzieć, jakie to są objawy, by móc rozpoznać problem u bliskiej osoby. Pierwszym i najważniejszym z objawów jest potrzeba picia alkoholu. Ta potrzeba jest zazwyczaj bardzo silna, wręcz natrętna. Można mówić tutaj o swego rodzaju zaburzeniu obsesyjno-kompulsywnym, kiedy to dana osoba po prostu musi dostarczyć organizmowi określonej substancji. Takie leczenie alkoholizmu polega głównie na tym, by wyeliminować ten natrętny przymus. Zdolność kontrolowania picia alkoholu jest u alkoholika upośledzona. Przykładowo: alkoholik postanawia, że wypije tylko 2 piwa, po czym kończy się nawet na kilkunastu. Taka osoba ma też trudności z zakończeniem picia alkoholu. Unikanie rozpoczęcia picia też jest utrudnione, bo dana osoba po prostu nie może się temu oprzeć. Kolejnym objawem jest picie po to, by zapobiec objawom zespołu abstynencyjnego. Te objawy są podobne w przypadku różnych uzależnień. Osoba uzależniona, która przestaje nagle pić, przeżywa prawdziwe piekło, na które składają się zarówno objawy psychiczne jak i fizyczne.

Najgorsze jest jednak to, że alkoholik ma poczucie, iż takie postępowanie jest właściwe, bo przecież alkohol sprawia, że nie musi znosić objawów odstawienia. Objawy abstynencyjne są bardzo różne. Występują też na początku leczenia alkoholizmu. Pojawia się wtedy drżenie mięśni, lęk, splątanie, nudności, wymioty, tachykardia, nadmierne pocenie się i znacznie więcej innych objawów.