Stosowanie hydroizolacji na fundamentach

Hydroizolacja fundamentów polega na zabezpieczeniu ich przed nadmierną wilgocią wsiąkającą w fundament z gruntu. Podczas całorocznych opadów może tej wilgoci nazbierać się sporo, więc warto zabezpieczyć fundament domu, aby potem cieszyć się suchymi ścianami przez długie lata.

Suchy fundament jest priorytetem dla całego domu

hydroizolacja fundamentówWilgoć to bardzo niebezpieczną rzecz. Wilgoć może być przyczyną wielu chorób. To właśnie z wilgoci mogą brać się różne alergie, czy choroby płuc, lub inne dolegliwości, jak np, problemy ze stawami. Dlatego już na samym początku budowy domu, powinniśmy zainteresować się odpowiednim zabezpieczeniem naszych fundamentów. Należy zastosować czynności takie jak np. hydroizolacja fundamentów, polegająca na zabezpieczeniu fundamentów np. preparatami bitumicznymi w postaci różnych lepików, mas, emulsji, past, czy innych roztworów, odpowiednich do tej pracy. Takie roztwory, czy emulsje asfaltowe służą do gruntowania podłoża i powinny być stosowane jedynie do izolacji przeciw wilgoci. Przede wszystkim można się postarać zrobić drenaż działki, ponieważ to działanie będzie bardzo pozytywne dla całego domu. Przy drenażu kładzie się zazwyczaj izolację przeciw wodną, zwaną też izolacją ciężką. Wtedy dom wznosimy na płycie fundamentowej, nie na ławach. Takie izolacje stosuje się w szczególnych warunkach, czyli wtedy, gdy woda gruntowa prze na budynek. Materiały wykorzystywane w takich sytuacjach muszą być bardzo wysokiej jakości właśnie ze względu na niekorzystne warunki.

Izolacje stosowane przy budowie domu muszą być dobrze przemyślane. Jest duże prawdopodobieństwo, że nie będziemy mogli ich długo poprawiać, czy konserwować, ponieważ takie działania zazwyczaj wiążą się z wysokimi kosztami. Dlatego ważne jest, aby od razu zrobić wszystko, jak należy.