Jak szybko postawić piec kaflowy?

Jeśli mamy w domu zainstalowane centralne ogrzewanie i jednocześnie chcielibyśmy z jakiegoś powodu posiadać także kaflowy piec, można go zbudować szybko i tanio. Ale, musiałby to być piec – atrapa (taki do ozdoby). Wtedy będzie w miarę tani, a zarazem szybko postawiony. Czy jednak atrapa jest dla nas?

Jak się buduje piece kaflowe?

szybka budowa pieca kaflowegoKażdy wie o tym, że w Polsce (ze względu na klimat) należy ogrzewać dom nawet ponad sześć miesięcy w roku. Większość z nas, zanim wprowadzi się do nowo postawionego domu, wcześniej instaluje centralne ogrzewanie. Niektórzy mogą sobie nawet pozwolić na jakiś kominek i to jak najbardziej prawdziwy. Atrapy kominków instalowane są przeważnie tam, gdzie na ma możliwości podłączenia ich do kanałów kominowych – czyli w blokach. Ale skoro ma się dom, oraz wolne wyloty kominowe, można postarać się zdobyć informację, jak by wyglądała szybka budowa pieca kaflowego. Piec kaflowy nie jest tanim urządzeniem, ponieważ jego budowa wymaga wiele wysiłku, oraz zaangażowania budującego i oczywiście wiedzy. Jeśli już chcemy mieć prawdziwy piec kaflowy, nie należy się spieszyć z jego budową tak samo, jak nie należy „ostro” palić w nim jeśli jest nowy. Może to skutkować rozepchaniem kafli i spowodowaniem nieszczelności. W nowym piecu trzeba palić pomału, aby glina miała czas dobrze „doschnąć”. Także budowa takiego pieca wymaga czasu, ponieważ szybkie „po łebkach” postawienie pieca kaflowego może uniemożliwić późniejszą jego eksploatację. Chyba, że chcemy mieć w domu atrapę pieca.

Piece kaflowe są coraz częściej budowane w nowych domach, oraz dobudowywane do starszych domów. Stają się one atrakcyjne ze względu na swoją użyteczność. Nawet zwykła atrapa pieca kaflowego może być bardzo atrakcyjna wizualnie. Będzie niezaprzeczalną ozdoba każdego pomieszczenia.