Jakie zabawki pozytywnie wpłyną na rozwój naszego dziecka?

Dzięki zmysłom posiadamy zdolność odbierania bodźców zewnętrznych. Człowiek ma podobno aż pięć różnych zmysłów. Wzrok, dzięki któremu rozróżniamy kształty, barwy, kolory i natężenie światła. Słuch, który pozwala nam na słuchanie pięknej muzyki lub śpiewu ptaków. Smak, który powoduje, że jedzenie jest przyjemnością. Węch, który pozwala nam rozpoznać każdy zapach oraz prawdopodobnie najważniejszy – dotyk.

Co mają wspólnego zmysły z zabawkami dla dzieci?

zabawki sensoryczneW ostatnim czasie na rynku pojawiły się tak zwane zabawki sensoryczne. Są to w pewnym sensie zabawki edukacyjne. Nasz świat jest bowiem odbierany przez zmysły. To one pozwalają nam przetworzyć pewne, docierające do nas bodźce. Ważne więc, by od najmłodszych lat rozwijać w naszym dziecku wszystkie zmysły, by mogło się prawidłowo, normalnie rozwijać. Zabawki sensoryczne, czyli jakie? Do tej kategorii zabawek może należeć na przykład tamburyn czy inna grzechotka. Elementem sensorycznym jest to, że u dziecka po pierwsze rozwija się słuch, bo instrumenty te wydają bardzo charakterystyczny dźwięk, zależny od stopnia poruszania tamburynem czy grzechotką. Po drugie natomiast rozwija się u dziecka zmysł dotyku, ponieważ musi wyczuć jaki ruch instrumentem będzie powodował wydobycie z niego dźwięku. Innym przykładem zabawki sensorycznej może być zwykła plastelina. W tym wypadku działa zmysł dotyku, ponieważ dziecko formuje z niej rozmaite kształty. A po drugie zmysł wzroku, bo plastelina ma mnóstwo różnych barw i możliwych do stworzenia form.

Producenci zabawek sensorycznych wprowadzili je na bardzo wysoki poziom. Teraz nie jest to już zwykła plastelina czy tamburyn, ale naprawdę niesamowite zabawki, od których wręcz nie będziemy mogli oderwać naszego dziecka. Możemy je jednak bez obaw oddać naszemu dziecku, bo bardzo pozytywnie wpływają na jego rozwój.